Zezwolenia wędkarskie

Wielu osobom wydaje się, że hobby jakim jest wędkowanie nie wymaga niczego poza odpowiednim sprzętem. Wystarczy zabrać wędkę, przynęty, ciepło się ubrać i już. Można ruszać na podbój świata. Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Regulacje prawne narzucają wędkarzom musiały limity ilościowe i wielkościowe, a także okresy w których możemy poławiać dane gatunki ryb.  Wszystko w trosce o aby nasze wody nie zostały całkowicie wyrybione.

Karta wędkarska

Podstawowym obowiązkiem jest wyrobienie Karty Wędkarskiej. Z obowiązku zwolnieni są  obcokrajowcy przebywający na terenie Polski. Młodzież do lat 14 również nie musi jej mieć. Łowienie jednak musi odbywać się pod opieką osoby dorosłej, która ma uprawnienia. Kartę wydaje starosta miejsca w zamieszkania. By ją dostać trzeba spełnić kilka warunków i zdać egzamin. Przed komisją trzeba się wykazać znajomością zasad i warunków ochrony ryb. Przed przystąpieniem trzeba jednak zapłacić około 30 zł składki za egzamin. Po zdanym egzaminie dostaniesz zaświadczenie, z którym musisz iść do starosty/prezydenta miasta i złożyć wniosek o wydanie karty. Razem z nim musisz dołączyć zdjęcie i potwierdzenie wpłaty za wydanie karty w wysokości 10 zł. Sama karta nie uprawnia jeszcze do łowienia we wszystkich miejscach. W niektórych miejscach jest potrzebne dodatkowe zezwolenie.

Dokumenty

Wydaje je gospodarz łowiska. Zezwolenie obejmuje nie tylko konkretne miejsca ale i łowiska należące do tego samego właściciela lub podlegające pod konkretnego dzierżawcę. Przykładowo: kupując licencję w danym okręgu PZW możesz łowić na wodach wyszczególnionych w tej licencji. Osoby należące do PZW muszą płacić składki ale mają również większe uprawnienia. Taka opcja z pewnością zadowoli każdego, kto kocha łowić. Występują także łowiska specjalne, które często są intensywniej zarybiane od pozostałych wód i na których mogą obwiązywać bardziej restrykcyjne przepisy połowu. Pozwolenie kupisz w siedzibie gospodarza. Jeżeli właścicielem jest Koło Polskiego Związku Wędkarskiego to właśnie tam dostaniesz odpowiedni papier. Można to jednak zrobić przez internet za pomocą przelewu. Zamiast papierowych zezwoleń wystarczy mieć przy sobie Kartę Wędkarską i potwierdzenie zapłaty. Trzeba je zabierać na wypadek kontroli.

Ile to kosztuje?

W zasadzie cennik ustala gospodarz łowiska. Cenę reguluje też okres na jaki kupujesz zezwolenie. Często im wyższa cena tym szersze uprawnienia. Na przykład kupując zezwolenie za 20 zł na dzień możesz łowić z brzegu albo lodu, ale już łowienie z łodzi lub pontonu na tym samym łowisku może kosztować Cię więcej.

Jak widać wędkarstwo to nie tylko hobby i przyjemność ale i szereg procedur, których trzeba przestrzegać. Ważne,  by wszystko było legalnie i bezpieczne. Zanim więc wybierzesz się na ryby sprawdź czy nie potrzebujesz specjalnych zezwoleń. Dzięki temu łowienie będzie legalne i unikniesz potencjalnych przykrych konsekwencji.