Skuteczna przynęta na złowienie szczupaka

1 maja każdego roku przypada szczególny dzień, który jest początkiem sezonu na szczupaki, ochoczo wypatrywanego przez większość wędkarzy. W dodatku jest to „Święto Pracy”, a więc tym bardziej znajdzie się czas, aby udać się nad łowisko. Nic więc dziwnego, że ten okres jest aż tak wyczekiwany przez zagorzałych wędkarzy, w końcu szczupak stanowi nie lada wyzwanie i jest najbardziej popularnym drapieżnikiem, żyjącym w polskich wodach. Jak każda ryba także i on wymaga odpowiedniego podejścia i sposobu, aby go złowić. W niniejszym poradniku opowiadamy pokrótce, jak można tego dokonać.

Jak upolować szczupaka?

Średnich rozmiarów okazy wynoszą zazwyczaj 80 cm i 3 kg. Trudnym zadaniem jest upolowanie dorodnego szczupaka, o długości powyżej 100 cm. W związku z tym, że szczupak należy do drapieżników, to wśród przynęt trzeba wziąć pod uwagę takie, które imitują mniejsze ryby. Bardzo skuteczną metodą połową szczupaków jest oczywiście łowienie „na żywca”, czyli z użyciem żywej rybki jako przynęty, łowienie szczupaków dla wielu będzie jednak się kojarzyło przede wszystkim z metodą spinningu, która daje chyba największą satysfakcję z przechytrzenia groźnego drapieżcy. Obecnie producenci sprzętu wędkarskiego prześcigają się w produkcji coraz skuteczniejszych, sztucznych przynęt na szczupaki. Na szczęście szczupak nie należy do drapieżników zbyt wybrednych. Cechuje się dużą agresją, ale chcąc łowić duże sztuki warto jednak sugerować się rozmiarem takiej przynęty. Szczupak jest oportunistą, więc często dopiero spora przynęta sprowokuje go do ataku.

Zwolennicy spinningu powinni bliżej przyjrzeć się woblerom, a więc syntetycznym przynętom, które znakomicie imitują wygląd i ruch małych rybek. Wykorzystanie ich w praktyce, jak i samo posiadanie to sama przyjemność, gdyż stanowią świetne gadżety, które wedle własnego uznania można kolekcjonować, a przede wszystkim testować przy każdym kolejnym połowie.

Wahadłówki i obrotówki, popularnie zwane błystkami lub blachami, to przynęty od których radzimy zacząć przygodę ze spinningiem. Oprócz tego, że imitują małe ryby swoim wyglądem podczas zwijania dodatkowo emitują silne wibracje, które drażnią linie boczną szczupaka i prowokują go do ataku. Blachy są też stosunkowo proste w prowadzeniu, więc tym bardziej będą dobrym wyborem dla początkujących wędkarzy, ale ich skuteczność sprawia, że każdy łowca powinien mieć je w swoim szczupakowym arsenale : https://pleciona.pl/blachy-obrotowki-wahadlowki .

Przynęty gumowe to obecnie jedne z najbardziej popularnych przynęt stosowanych podczas połowu szczupaków. Możliwość szybkiego dostosowania się do zmiennych warunków panujących na łowisku to jedna z głównych zalet gum. Prawie każdy łowca szczupaków ma przynajmniej kilka pudełek z ulubionymi gumami na szczupaki. Kategoria przynęt miękkich to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż w wędkarstwie. Producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu i produkowaniu nowych wzorów gum, dzięki temu powstają niesamowicie łowne i realistycznie wyglądające przynęty gumowe mające za zadanie imitować ryby, raki, żaby i wszelkie stworzenia jakie żyją w wodzie lub w jej otoczeniu, co pozwala spinningistom w trakcie całego sezonu wstrzelić się w aktualne gusta szczupaków.

Co do kolorystyki skutecznych przynęt na szczupaka to jedyną zasadą jest brak zasad. Preferencje szczupaków mogą zależeć od łowiska i pożywienia na którym akurat żerują, pogody i mogą się znacznie zmieniać nawet w trakcie danego dnia. Dlatego warto posiadać w pudełku różnie ubarwione przynęty, zarówno te doskonale imitujące naturalny pokarm jak i te o bardzo fantazyjnych i jaskrawych kolorach.