Jaką wędkę wybrać?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją wędkarską przygodę, czy jesteś już niemal profesjonalistą, odpowiednio dobrany sprzęt to podstawa udanego połowu. Poniżej dowiesz się, jak dobrać najlepszą i najskuteczniejszą wędkę.

Podstawowe parametry

W przypadku zakupu wędki podstawowy wyznacznik, decydujący o wyborze danego modelu to przede wszystkim kryterium przeznaczenia. Cena oraz producent mają drugorzędne znaczenie, ponieważ nawet najlepszej jakości sprzęt nie przyniesie odpowiednich efektów, jeśli będzie używany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Podczas zakupu musisz zwrócić też uwagę na kilka podstawowych parametrów, o których więcej poniżej.

Akcja

Od akcji zależy przede wszystkim to, jak będzie zachowywała się nasza wędka w trakcie wyrzutu, holu ryby i prowadzenia przynęty. Ma ona ogromne znaczenie dla wyniku naszych połowów. Akcję wędek możemy podzielić na:

Szczytową – przeznaczoną raczej dla doświadczonych wędkarzy (https://pleciona.pl)i wszystkich tych, którzy chcą łowić drapieżniki metodą opadu. Szczytowe wędki pozwalają dynamicznie podbijać gumy oraz szybko reagować na brania ryb, przeważnie charakteryzują się też dużą czułością. Wadą wędek o szczytowej akcji bywa duża ilość tzw. spadów podczas holu, jednak po nabraniu pewnego doświadczenia i przy odpowiednim ustawieniu hamulca kołowrotka można tę wadę znacznie zniwelować.

Półparaboliczną – bardziej odpowiednią dla nowicjuszy, ponieważ lepiej trzyma ryby podczas holu. Taka akcja świetnie sprawdzi się też m.in. przy łowieniu na woblery i obrotówki.

Paraboliczną – która charakteryzuje się najgłębszym ugięciem, przez co pozwala posyłać przynęty na ogromne odległości. Paraboliczne wędki są szczególnie chętnie wybierane przez wędkarzy łowiących bolenie, morskie trocie, pstrągi, klenie oraz jazie, ponieważ doskonale amortyzują zrywy walecznych ryb, znacznie minimalizują ryzyko utraty ryby oraz pozwalają w pełni delektować się holem.

Ciężar wyrzutu

Ciężar wyrzutu to bardzo istotny parametr wędek. Definiuje on wagę przynęt jakie będą dobrze współpracować z naszą wędką. Jego przekraczanie może skończyć się nawet złamaniem wędki, natomiast zbyt lekkie przynęty na wędce o wysokim c.w. podczas wyrzutu nie będą osiągać zadowalających wędkarza odległości. Ciężar wyrzutu w pewnym stopniu opisuje też moc wędki. Przykładowo wędki o niskim c.w. świetnie sprawdzą się podczas łowienia mniejszych drapieżników takich jak okonie, klenie oraz jazie, pozwalając nam wyczuć każde branie i cieszyć się ich holem mniejszych gatunków ryb. Natomiast wędki o wysokim c.w. będą odpowiednie do łowienia szczupaków na duże przynęty oraz potężnych sumów.

Długość

Długość naszej wędki jest zależna przede wszystkim od sposobu w jaki będziemy chcieli wędkować. Dłuższa wędka daje nam możliwość dalszego zarzucenia przynęty, zapewnia nam też lepszą amortyzację podczas holu. Wraz z długością wędki wzrasta natomiast, co oczywiste, jej waga, w pewnym stopniu maleje też czułość i dynamika wędziska. Z tych powodów długie wędki wybierane są przede wszystkim przez wędkarzy łowiących z brzegu, szczególnie na dużych nizinnych rzekach. Krótsze kije to przeważnie wybór wędkarzy łowiących z łodzi, a także tych którzy łowią w łowiskach na których brzegach występuje bujna roślinność, utrudniająca przemieszczanie się z długą wędką. Wiele technik łowienia wręcz wymusza na wędkarzu użycie danej długości wędek. Na przykład znacznie wygodniej jerkuje się krótką wędką, natomiast do łowienia szczupaków na bardzo duże gumy dłuższa wędka, nawet podczas połowu z łodzi, sprawdzi się zdecydowanie lepiej.

Waga

Waga wędki jest szczególnie istotna w przypadku konkretnego rodzaju wędkarstwa. Już nawet 50 gramów może spowodować diametralne zmiany w komforcie użytkowania danej wędki – https://pleciona.pl/pl/c/Wedkarstwo-Spinningowe/1. Pamiętaj, im lżejsza wędka, tym większa czułość i przyjemność z wędkowania oraz mniejsze zmęczenie, zwłaszcza w przypadku spinningu. Za to cięższe wędki, szczególnie w niższym przedziale cenowym, często będą bardziej wytrzymałe od lekkich wędek z wysokomodułowego grafitu. Zamiast kierować się samą wagą wędki warto wybrać się do sklepu wędkarskiego, aby sprawdzić jak wyważa się ona z wybranym kołowrotkiem – dobre wyważenie zestawu spinningowego znacznie podnosi komfort wędkowania.

Ilość składów i długość transportowa

Ilość składów wędek wpływa oczywiście znacząco na ich długość transportową. W tym przypadku wędki dzielimy na teleskopowe, segmentowe i jednoczęściowe. Wędki teleskopowe charakteryzują się przede wszystkim ogromną poręcznością. Po złożeniu z łatwością mieszczą się w bagażniku samochodu. Wadą teleskopowych wędek jest ich mniejsza czułość oraz gorsza akcja. Wędki dzielone segmentowo funkcjonują na podobnej zasadzie, możemy złożyć je, co znacznie ułatwia ich transport, ale w porównaniu do teleskopów odznaczają się lepszą czułością, dynamiką i akcją. Wędki jednoskładowe charakteryzują się przede wszystkim ogromną wytrzymałością oraz idealną akcją co wynika z braku łączeń. Warto pamiętać, że z tego powodu transport wędek jednoskładowych jest utrudniony.
Długość transportowa, to kryterium, które wpływa przede wszystkim na nasz komfort. Wielu wędkarzy spinningistów ceni sobie możliwość korzystania z  różnych łowisk, dlatego zawsze wożą zestaw spinningowy ze sobą i wygoda podczas transportu jest dla nich bardzo ważna.