Połowy nocą

Wędkarstwo jest uprawiane zarówno dla sportu, jak i dla przyjemności. Jeśli jednak chodzi o nocki, często trzeba się do nich dodatkowo przygotować – i nie chodzi tu tylko o wybór akcesoriów. Niezależnie od tego, czy planuje się drzemkę nad wodą, czy też nie, warto dzień wcześniej zadbać o swój sen i ogólne dobre samopoczucie. Warto jednak zainwestować swój czas i pieniądze w dodatki, które pomogą złowić większą rybę, gdyż większość wędkarzy jest przekonana, że właśnie w nocy są największe szanse na owocne połowy.

Jakie ryby biorą nocą? Wśród ryb drapieżnych, które są najczęściej wymieniane, są sandacz i sum. Trzeba przy tym pamiętać, że w nocy ,przy zachowaniu przez nasz ciszy, ryby są mniej ostrożne, a presja na łowiskach jest znacznie mniejsza – stąd może się brać skuteczność nocnych połowów.

Niezbędne akcesoria

Nawet jeśli nie mamy dostatecznego doświadczenia z nockami, warto kilka godzin wcześniej sprawdzić swój sprzęt i akcesoria. Przede wszystkim należy zadbać o sprawność kołowrotka i wędek. Niezbędne na nocnym wyjeździe są nie tylko elementy podstawowego wyposażenia. Warto zaopatrzyć się w inne akcesoria usprawniające i wspomagające łowienie. Przede wszystkim należy zadbać o oświetlenie – oprócz czołowej latarki najlepiej dodatkowo zabezpieczyć się dwoma awaryjnymi latarkami. Trzeba jednak przy tym pamiętać, żeby nie świecić w wodę i jak najmniej ich używać. Oprócz tego trzeba zadbać o spokój – by nie płoszyć ryb, trzeba zorganizować sprzęt i akcesoria w taki sposób, by wiedzieć, co gdzie jest i niczego nie szukać w ciemnościach. Ograniczenie niepotrzebnych ruchów pozwoli zmniejszyć hałas, który odstrasza ryby.

Ciepłe ubranie niezależnie od pogody

Odpowiedni ubiór podczas wyjazdu wędkarskiego to jedna z najważniejszych rzeczy. Planując to, w co się ubierzemy, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko własny komfort, ale też warunki pogodowe. Przede wszystkim należy pamiętać, że noce są zimne – niezależnie od pory roku jest to niemal regułą. Trzeba zatem zawsze ubierać się ciepło – w najgorszym wypadku będziemy zmuszeni do ściągnięcia jednej warstwy ubrań. Dobrym wyborem będzie też odpowiednie, nieprzemakalne i ocieplane obuwie. Jednak, mimo starannych przygotowań, czasem nie jesteśmy w stanie przewidzieć deszczu. Najlepiej jednak być gotowym i na taką ewentualność – z pewnością pomoże zaopatrzenie się w przeciwdeszczową kurtkę lub pelerynę z kapturem. Nie zaszkodzi też zabrać ze sobą termos z ciepłą kawą lub herbatą. Skuteczne środki odstraszające komary również znacznie podniosą nam komfort wędkowania nocą.